Dlaczego nazwa ma znaczenie? Czyli sklepy internetowe i nazwy produktów.

młody człowiek patrzy na buty online

Tworzenie odpowiednich nazw produktów w sklepie internetowym ma ogromne znaczenie dla skutecznej reklamy i pozycjonowania. Nazwy produktów stanowią kluczowy element strategii e-commerce, wpływając na to, czy potencjalni klienci znajdą Twoje produkty w wynikach wyszukiwania bądź dotrą do nich reklamy produktowe.

Nazwy produktów powinny być jak najbardziej klarowne i opisowe. Unikaj skomplikowanych słów czy skrótów, które mogą być niezrozumiałe dla klientów. Wyraźnie określ, co sprzedajesz, używając prostego i zrozumiałego języka. Jeśli sprzedajesz nawóz do truskawek marki X sama nazwa marki nie wystarczy, bo nie każdy klient będzie wyszukiwał go właśnie po nazwie marki. Musisz w nazwie wprost napisać: „nawóz do truskawek”, a dopiero dalej nazwać określić markę i pełną nazwę produktu, np. „ZB Cynkowo-magnezowy” jak to bywa w przypadku produktów BIO i chemicznych. To co dla nas wydaje się oczywiste dla algorytmu będzie niedostępne, gdyż nie będzie wskazane wprost.

Wprowadzanie odpowiednich słów kluczowych do nazw produktów jest kluczowe dla pozycjonowania w wynikach wyszukiwania. Wykorzystaj narzędzia do analizy słów kluczowych, aby dowiedzieć się, jakie terminy są najważniejsze w Twojej branży, a następnie włącz je do nazw produktów.

Unikaj tworzenia nazw produktów przy użyciu automatycznych generatorów. Choć mogą one zaoszczędzić czas, to często tworzą nazwy bez osobistego charakteru i nie oddają specyfiki produktu. Lepiej jest poświęcić trochę więcej czasu na ręczne tworzenie nazw.

Ważne jest by wykorzystać unikalność produktu bądź usługi. Jeśli Twoje produkty mają unikalne cechy, podkreśl je w nazwach. Na przykład, jeśli sprzedajesz biżuterię z naturalnymi kamieniami, uwzględnij je w nazwach produktów. To może przyciągnąć uwagę klientów i wyróżnić Cię na tle konkurencji. Warto w takiej nazwie napisać wtedy i „kamienie naturalne” jak i samą nazwę kamienia.

Pamiętaj, że długość nazwy ma znaczenie. Stosuj zasadę umiarkowanej długości nazw produktów. Nazwy zbyt krótkie mogą być zbyt ogólnikowe, podczas gdy nazwy zbyt długie mogą być nieczytelne i trudne do zapamiętania. Staraj się zawierać wszystkie istotne informacje w nazwie, ale nie przesadzaj.

Warto skupić się na słowach kluczowych, ale trzeba uważać również ze względu na wizerunek, dlatego unikaj nadmiaru słów kluczowych. Choć słowa kluczowe są ważne, nie należy przesadzać z ich ilością. Przesadne nasycenie nazw produktów słowami kluczowymi może wyglądać na spam i odstraszać potencjalnych klientów. Staraj się utrzymywać równowagę.

Tworzenie idealnych nazw produktów to proces ciągłego testowania i optymalizacji. Monitoruj wyniki swoich produktów, analizuj, które nazwy przynoszą najlepsze efekty i dostosowuj je w miarę potrzeb. Nie wszystkie produkty wymagają tych samych rodzajów nazw. Na przykład, dla odzieży ważne jest uwzględnienie rozmiaru i koloru w nazwach, podczas gdy dla elektroniki można skupić się na nazwie marki i specyfikacjach technicznych.

Nigdy nie stosuj fałszywych lub mylących informacji w nazwach produktów. To może negatywnie wpłynąć na reputację Twojego sklepu i prowadzić do problemów prawnych.

Tworzenie nazw produktów w sklepie internetowym to ważny element strategii reklamowej i pozycjonowania. Klarowne, opisowe i dobrze dostosowane do grupy docelowej nazwy produktów mogą znacząco zwiększyć widoczność Twoich produktów w wynikach wyszukiwania oraz przyciągnąć uwagę potencjalnych klientów. Dlatego warto poświęcić czas i uwagę na ich odpowiednie tworzenie i optymalizację.

Marta Wójcik

Współwłaściciel agencji marketingowej DO IT crew, Specjalista ds. planowania i wdrażania strategii marketingowej