Konfiguracja i wdrożenie Google Analytics

Konfiguracja i wdrożenie Google Analytics

Zanim zacznie się analizować raporty z Google Analytics najpierw należy poprawnie skonfigurować kod śledzący na witrynie. Tylko jego dobre zainstalowanie zapewni nam precyzyjne wyniki.


Pierwsze kroki

Pierwsze czynności powinno zacząć się od zainstalowania GA. Po zarejestrowaniu się w głównym panelu (najlepiej danymi z poczty Gmail) i zalogowaniu się do niego, należy wypełnić dane o swojej firmie, a także zaakceptować regulamin Google Analytics. Następnie należy wybrać interfejs oraz przedmiot śledzenia, którym będzie witryna.


Kod śledzący

Czyli kod, który zbiera dane z witryny. Pobiera się go po zatwierdzeniu procesu rejestracji. Najlepszą i najbezpieczniejszą opcją jest samodzielne dodanie takiego kodu do strony www. Ułatwi to kontrolę nad nim, tym, gdzie ma zostać wdrożony oraz umożliwi zmiany w jego funkcjonowaniu.


Budowa strony

Każda strona www. składa się z sekcji < head >, która jest nagłówkiem oraz < body > czyli treści, jak znajdzie się na stronie. Kod śledzący najlepiej jest umieścić przy pierwszym parametrze. A to dlatego, że przyspieszy to przesyłanie informacji o wizytach na analizowanej stronie. Nagłówek ma pierwszeństwo w odczytywaniu informacji przez przeglądarkę i dlatego też umieszczony tam kod śledzący zliczy każde wejście. Tak więc, po otwarciu kodu źródłowego strony, w sekcji wpisujemy nasz kod. Warto też pamiętać, że powinno się go dodawać do każdej podstrony, jaką chcemy śledzić.

Aby raporty z analizowanej strony były dokładniejsze warto jest dodać kilka ustawień do samego panelu Analytics. I tak, w Sieciach Społecznościowych, dobrze jest wpisać adresy profili z mediów społecznościowych, z których może płynąć ruch na naszą stronę www. Umożliwi to dodanie do raportów społecznościowych danych odnoszących się do strony www, lecz wygenerowanych ze źródeł innych niż portale social media. Mogą to być np. udostępnienie linka do profilu na Facebooku.

Justyna Ostapczuk

Telefon: +48 733 337 990
E-mail: justyna@doitcrew.pl

Formularz kontaktowy